Czech-Nature

Nové pozorování, NP Šumava a dále…

Nové pozorování, nové lokality, nové zážitky. Ty byl poslední výlet do přírody. A podařilo se.

Skvělé zážitky přinesla Šumava. Pozorování vlků v jejich vlčím výběhu bylo takříkajíc jisté, ale přesto to byl nádherný a nezapomenutelný zážitek. O to hezčí poté bylo, když jsme na stejném místě z bezprostřední blízkosti pozorovali sýkoru parukářku, králíčka obecného nebo šoupálka dlouhoprstého.

Vlčí výběh
Výběh pro vlky je součástí naučného okruhu nedaleko Srní. Okruh vede od návštěvnického centra a je 2 km dlouhý. Po cestě se návštěvníci seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními rostlinami a stromy. Z okruhu vede odbočka do vlčího výběhu, kde jdou návštěvníci po 300 m dlouhé lávce, která je 3-4m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Osoby s pohybovým omezením mohou přejet na určené parkoviště a zvýhodněnou trasou se přesunout až na vyvýšenou lávku.
Vlk obecný ve vlčím výběhu nedaleko Srní.

Večer jsme narazili na lišku, kterou jsme jeden večer pozorovali na horské louce, jak loví myši. Druhý večer se objevila znovu a přišla na suprově blízkou vzdálenost, bohužel již ve světle, kdy se absolutně nedalo fotit. Ten večer se objevili i jeleni, v počtu asi 3 – 4 kusů.

Další setkání s ptáčky a zvířaty proběhla v malebném prostředí zaniklé obce Zhůří, na Jezerní slati, Chalupské slati a v okolí Modravy. Nedaleko Kvildy jsme sice navštívili výběhy rysů a jelenů, ale vzhledem k situaci v ČR byly tyto lokality uzavřeny. V jelením výběhu se nám podařilo zahlédnout dva kusy jelení zvěře. V rysím výběhu nebyl ani chlup, ale mám dojem, že bychom zde stejně neměli možnost nic spatřit, neboť byl poškozen plot od pádu stromu a doposud nebyl opraven, takže předpokládám, že rysi byli stejně zavřeni.

Filipohuťský potok.

Velmi úspěšně jsem testovali poprvé pro nás novou aplikaci BirdNET, určenou k rozpoznávání ptačích hlasů a k evidenci pozorování.

Při cestě zpátky jsme měli obrovské štěstí a měli možnost pozorovat orla mořského. Nezapomenutelný zážitek.

Díky tomu všemu jsme povýšili letošní pozorování ptáků již na 82 přesvědčivě pozorovaných druhů během 22 pozorovacích dní v 15 lokalitách (pokud budeme brát NP Šumava jako jednu lokalitu).

Orel mořský – prchá před paparazzi. 😀
Orel mořský – v uctivé vzdálenosti.
Jiří Š.
Latest posts by Jiří Š. (see all)