Písník Baraba, tentokrát komplexně

posted in: Blog | 0

Přemýšleli jsem, kam vyrazit. Byli jsme časově omezeni, proto jsme chtěli něco, co nás snad obohatí, ale současně nebude daleko od Prahy. Výběr padl na bývalý písník Baraba nedaleko Mělníku. Pozitivně musím kvitovat to, že od poslední návštěvy se v oblasti, která je obcí “hlídána” a je ní uplatňována obecní vyhláška, se situace zlepšila a pořádek byl oproti první návštěvě větší.

Co se ptactva a fauny obecně týká, bylo to opravdu záživné. Po vlažném začátku se před námi otevřely obzory s husami velkými. Super byly přelety labutí a jejich konverzace na vodní hladině. Po delším pochody nás překvapily doslova desítky hoholů a chocholaček. Musím říci, že v rámci plodné vycházky jsme natočily spoustu zvukového materiálu a také materiál pro video, které je umístěno jak na titulní stránce webu, tak i zde v článku. Pozorování pro rok 2020 jsme doplnili nově o čejku a husici nilskou. Současně můžete na fotce vidět test nového nosného systému na fotoaparát s objektivem, který jsem si vyrobil.

Shlédněte několik fotografií z pozorování a video. 😉

(Foto ptáků: Jirka, foto lokality: Bára)


Datum: 15.02.2020
Místo: bývalý písník Baraba, Mělník
Lokalita: Mokřad, smíšený les, písník, pole
Počasí: Oblačno, polojasno, mírný vítr

POZOROVÁNÍ

Pozorování: čejka chocholatá, červenka obecná, drozd kvíčala, hohol severní, husa velká, husice nilská, kachna divoká, kopřivka obecná, kormorán velký, kos černý, krkavec velký, labuť velká, lyska černá, polák chocholačka, straka obecná, sýkora koňadra, sýkora modřinka, volavka bílá, volavka popelavá, žluna zelená

Skupina hoholů severních na Barabě.
Letící labutě.
Labuť velká (Cygnus olor)
Husa velká (Anser anser)
Husy se proletěly a vracejí se.
Husice nilské – naše letošní první pozorování.
Husice nilská (Alopochen aegyptiaca)

LOKALITA

Jiří Š.