Blog

Jezero Milada a okolí, 1.2.2020

V rámci volných dní neustále pošilháváme po lokalitách, kde jsme ještě nebyli. A to i přesto, že nám oblíbená místa přinášejí spoustu pozorování a nových zážitků. Nechali jsme se inspirovat knihou KAM ZA PTÁKY V ČESKÉ REPUBLICE  a vyrazili na jezero Milada. V rámci přípravy samozřejmě proběhl průzkum mapy a k cílům přibyly i ostatní vodní plochy v blízkém okolí. Co jsme viděli a jaké bylo třeba počasí? O tom níže.


Datum: 01.02.2020
Místo: jezero Milada, v.n. Kateřina
Lokalita:  rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice, v.n. zadržující vody z Krušných hor
Počasí: Zataženo, oblačno, mírný, později silnější vítr, teplota okolo 8oC

Jezero Milada

Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného dolu Chabařovice v místě bývalých obcí Hrbovice, Tuchomyšl a Vyklice. Má rozlohu 252,2 ha (o málo menší než Máchovo jezero), průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Objem vody činí 35 601 000 m³. Napouštění jezera započalo roku 2001 a bylo dokončeno v roce 2010. Následovaly další rekultivační práce a veřejnosti bylo jezero zpřístupněno v roce 2015. Náklady na rekultivační práce dosáhly 5 miliard korun. Toto jezero bude po dobu cca 1. poloviny 21. století druhým největším severočeským jezerem (po jezeru Most) a třetím největším v Česku vůbec (po jezeru Medard).

Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku – jako takové se tudíž stalo vzorem i pro další obdobné projekty v severozápadních Čechách (Ústeckém a Karlovarském kraji), kde je krajina silně narušena povrchovou těžbou uhlí a je tu do budoucna (kolem pol. 21. století) plánováno vytvoření dalších velkých jezer v jamách po bývalých dolech.

POZOROVÁNÍ

Pozorování: havran polní, hohol severní, husa běločelá, husa polní, husa velká, kachna divoká, káně lesní, kopřivka obecná, kormorán velký, krkavec velký, labuť velká, lyska černá, morčák velký, polák chocholačka, polák kaholka, polák velký, poštolka obecná, potápka roháč, racek středomořský, racek bělohlavý, stehlík obecný, strakapoud velký, strnad rákosní, volavka bílá, volavka popelavá

FOTOGRAFIE LOKALITY


Jiří Š.
Latest posts by Jiří Š. (see all)