Blog

Králíček obecný a písník Oplatil, 25.1.2020

V rámci cesty do východních Čech jsme se rozhodli navštívit lokalitu, v jejíž blízkosti se poměrně často pohybujeme, ale ještě jsme na ni nezavítali. Musím říci, že jako první mě bohužel zaujal nepořádek po lidech. Nikdy nepochopím, proč někdo musí po sobě zanechat takový “bordel” a musí vyvážet odpadky místo do kontejneru na nějaké odlehlé místo.
Ale konec stesků. Návštěva jako taková byla super. Už při příjezdu se nám podařilo pozorovat obrovské množství hus velkých a hus běločelých na přilehlých polnostech. Během cesty kolem písníků jsme narazili na další zástupce ptačí říše. Ovšem díky mé ženě, neb já byl zaujat pozorováním králíčka, jsme měli možnost poprvé v životě vidět sic nedostavěné, ale pořád hnízdo moudivláčka. To naleznete na jedné fotografii níže.
Pozorování nakonec bylo více než dosti a “nových” pozorování v roce 2020 také. Jak ale pochopíte v následné fotogalerii, jednoznačně nejvíce mě zaujala místní dvojice králíčků obecných.

Písník Oplatil
V době výstavby pernštejské rybniční soustavy na přelomu 15. a 16. století byl vybudován na místě lesního porostu rybník s názvem Oplatil. Později byl rybník vysušen a vzniklá plocha byla zalesněna, aby pak byla v 20. století byla opět odlesněna a došlo zde k vytěžení vrstvy štěrkopísku. Pozůstatkem rybníka Oplatil je jeho hráz, po které vede silnice II/333 spojující Lázně Bohdaneč s Hradcem Králové. Písník Oplatil I je oddělen od sousedního písníku Hrádek úzkou cca 5 m širokou písečnou hrází.

Datum: 25.01.2020
Místo: písník Oplatil
Lokalita: lokality bývalého písníku Oplatil, okolí
Počasí: Zataženo, mírný vítr, teplota okolo -1oC

POZOROVÁNÍ

Pozorování: racek bělohlavý, kormorán velký, havran polní, hohol severní, husa běločelá, husa velká, hýl obecný, kachna divoká, káně lesní, kopřivka obecná, kos černý, králíček obecný, labuť velká, lyska černá, morčák velký, polák velký, sojka obecná, straka obecná, strakapoud velký, střízlík obecný, sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora modřinka, vrabec polní, vrána obecná černá, racek chechtavý, strnad rákosní, polák chocholačka.

FOTOGRAFIE LOKALITY


Jiří Š.
Latest posts by Jiří Š. (see all)