Konipas citronový (Motacilla citreola)

Po pomoci s identifikací mohu publikovat toto poměrně unikátní pozorování.

Podle databáze Avif byl tento sibiřský ptáček pozorován na pouhých 9 unikátních lokalitách v ČR. Konipas byl viděn dne 18.4.2019 v 17.45 na přístupové cestě k ptačí pozorovatelně u Bohdanečského rybníka.

Konipas citronový (Motacilla citreola) je asijský, výrazně žlutě zbarvený konipas. Vyskytuje se ve třech rasách (poddruzích) na východní Sibiři, v Íránu, Mongolsku i v Pákistánu a jihovýchodní Číně, kde zimuje. Chováním i hlasem je podobný konipasu horskému. Prostředím, které obývá (břehy vodních toků, rašeliniště, močály), je naopak podobný konipasu lučnímu, se kterým se může občas křížit.
Areál konipase citronového se stále více posunuje na západ, do Evropy. Od roku 1976 hnízdí na Ukrajině, od roku 1982 v Bělorusku, od roku 1987 v Litvě, od roku 1991 v Estonsku a od roku 1993 v Lotyšsku. V posledních letech hnízdí také v Polsku (25-50 párů), Německu (1 pár), Slovensku (2 páry) a Finsku. Již v roce 1976 jednorázově zahnízdil v Anglii a o rok později ve Švédsku. Evropská hnízdní populace čítá více než 210 000 párů. (Zdroj: wikipedia)Jiří Švestka

Nezávislý fotograf z Prahy, ovšem původem z ... Číst dále...

CzechEnglishGermanHungarianPolish